5 lutego 2020
Wyroby medyczne do dezynfekcji znajdujące się w ofercie Higiena-Dent cz.1

W ofercie Higiena-Dent znajduje się szeroki zakres wyrobów medycznych do dezynfekcji w gabinetach stomatologicznych. Producentem wspomnianych wyrobów medycznych jest szwajcarska firma Hygiene360 AG.

Można wyodrębnić spośród nich wyroby medyczne do dezynfekcji wycisków stomatologicznych oraz narzędzi i instrumentów dentystycznych: PROSEPT® Impression, PROSEPT® Fortis oraz PROSEPT® Pera.

                PROSEPT® Impression to innowacyjny, płynny koncentrat do delikatnej, a zarazem bardzo skutecznej i szybkiej dezynfekcji wycisków stomatologicznych, łyżek wyciskowych, laboratoryjnych instrumentów dentystycznych oraz materiału protetycznego. Testy wykazują, że preparat nie wpływa na stabilność wymiarową wycisków wykonanych z alginatu, polieteru, polisulfidu, silikonu A oraz silikonu K i gipsu. Preparat nie zawiera aldehydów, dzięki czemu obrabiany materiał nie ulega odbarwieniom, a krew i białka nie ulegają wiązaniu. Staranna kompozycja środków powierzchniowoczynnych zapewnia dużą moc czyszczącą oraz eliminuje konieczność czyszczenia wstępnego elementów, nawet w przypadku silnych zanieczyszczeń organicznych. Silny koncentrat jest do 50 razy wydajniejszy niż produkt tradycyjny. PROSEPT® Impression łatwo ulega biodegradacji i ma przyjemny zapach. Specjalnie zaprojektowana nakrętka z podziałką objętości 20 ml zapewnia łatwe zastosowanie i dużą dokładność dozowania.

                PROSEPT® Fortis jest koncentratem do szybkiego reprocesowania instrumentów medycznych i dentystycznych. Produkt zawiera unikalną kompozycję składników aktywnych na bazie alkiloamin i czwartorzędowych związków amoniowych, dzięki którym wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwgruźlicze, prątkobójcze, drożdżobójcze i wirusobójcze. Skutecznie usuwa nawet ciężkie zanieczyszczenia z krwi oraz innych płynów zawierających białka. Dzięki dodatkowi wysoce efektywnych inhibitorów korozji wyrób ma bardzo niski potencjał korozyjny. Badania potwierdzają doskonałą kompatybilność z instrumentami wykonanymi ze stali, a także z większości materiałów niemetalowych, obejmujących szkło akrylowe, Plexiglas®, poliamidy, polietylenu, PCV oraz silikon. Produkt jest łagodny również dla stopów miedzi, żelaza oraz cyny. Środek dezynfekujący zapobiega powstawaniu przebarwień oraz osadzaniu białka na instrumentach i może być stosowany w myjkach ultradźwiękowych.

                PROSEPT® Pera to koncentrat w formie proszkowej, który został stworzony do manualnej obróbki przyrządów dentystycznych i medycznych wrażliwych na działanie temperatury. Po rozpuszczeniu w wodzie PROSEPT® Pera wytwarza skoncentrowany roztwór kwasu nadoctowego i nadtlenku wodoru. Oba składniki aktywne tworzą  bardzo silną i bardzo skuteczną mieszaninę usuwającą niemal wszystkie patogeny, łącznie z bardzo odpornymi zarodnikami bakterii i grzybów, prątkami i wirusami bezotoczkowymi. PROSEPT® Pera stosuje się do sterylizacji na zimno urządzeń medycznych wrażliwych na działanie wysokich temperatur, takich jak endoskopy. Substancje powierzchniowo czynne i inhibitory korozji w połączeniu z naturalnym pH gwarantują wysokie właściwości czyszczące i dobrą kompatybilność materiałową. Dzięki zredukowanemu napięciu powierzchniowemu roztworu roboczego, penetruje on trudno dostępne miejsca i wąskie kanaliki czyniąc dezynfekcję jeszcze bardziej skuteczną. Preparat nie zawiera aldehydów i nie powoduje wiązania białka na powierzchni przyrządów. PROSEPT® Pera nie uwalnia boranów, a jego aktywne składniki rozkładają sie na związki przyjazne środowisku zaraz po użyciu. Roztwór roboczy jest w pełni biodegradowalny.

                PROSEPT® Impression, PROSEPT® Fortis oraz PROSEPT® Pera wykazują wysoką skuteczność w krótkim czasie. Skuteczność produktów została potwierdzona testami wykonanymi zgodnie z europejskimi normami. Produkty zwalczają m.in. bakterie, bakterie antybiotykoodporne, prątki, w tym prątki gruźlicy Mycobacterium tuberculosis (MTB), grzyby drożdzakopodobne i pleśniowe Candida albicans i Aspergillus brasiliensis, wirusy, w tym: Bovine viral diarrhea virus (BVDV), Coronavirus, Hepatitis B virus (HBV), Hepatitis C virus (HCV), Herpes simplex virus type 1, Human immunodeficiency virus (HIV), Influenza A virus H1N1, Vaccinia virus strain Elstree, Adenovirus type 5, Norovirus MNV, Poliovirus type 1.

mgr inż. Krzysztof Kapczyński

SpecChem Firma Konsultingowa

Konsultant Higiena-Dent ds. Wyrobów Medycznych do dezynfekcji