12 grudnia 2022
Prosept Impression S – dezynfekcja wycisków i łyżek stomatologicznych

Prosept Impression S środek do dezynfekcji wycisków stomatologicznychŁyżki stomatologiczne i wyciski stomatologiczne (polieterowe, alginatowe czy silikonowe) mają ciągły kontakt ze śliną, krwią, chorobotwórczymi mikroorganizmami, bakteriami i wirusami pacjenta. Tym samym stanowią jedne z najbardziej potencjalnie zakaźnych przedmiotów w gabinecie stomatologicznym – zarówno dla pacjenta jak i dla stomatologa. Narzędzia te wymagają specjalistycznych preparatów przeznaczonych do ich skutecznej i bezpiecznej dezynfekcji. Wykwalifikowany personel przy zastosowaniu odpowiednich technik i wymaganych zasad bezpieczeństwa przeprowadza proces dezynfekcji łyżek i wycisków stomatologicznych. W tym celu stosuje jedną z dostępnych metod: dezynfekcja chemiczna metoda zanurzeniowa lub natryskowa, dezynfekcja autoklawowaniem, dezynfekcja mikrofalami i promieniowaniem UV. Dotychczas wykazano, że dezynfekcja chemiczna metodą zanurzeniową lub natryskową, jest najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się patogenów z powierzchni materiału. Jest to również najpowszechniejsza technika dezynfekcji tego rodzaju materiałów.

 

Zalecane jest natychmiastowe zdezynfekowanie wycisku zaraz po wyjęciu go z ust pacjenta. Wycisk w pierwszej kolejności należy opłukać pod bieżącą wodą aby pozbyć się jak najwięcej zanieczyszczeń biologicznych, następnie przejść do procesu jego dezynfekcji.

 

Skuteczność roztworu dezynfekującego, stabilność chemiczna, szerokie spektrum zastosowań, zachowanie stabilności wymiarowej i powierzchni wycisków stomatologicznych to kluczowe wytyczne jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze środka do dezynfekcji. Należy pamiętać również o sprawdzeniu kompatybilności materiału przed użyciem preparatu do dezynfekcji po raz pierwszy. Żaden środek do dezynfekcji nie jest kompatybilny ze wszystkimi materiałami. Dla materiałów wyciskowych, które są podatne na zniekształcenia doskonałą alternatywą dla dezynfekcji poprzez zanurzanie, którego warto w tym przypadku uniknąć, jest jego natryskiwanie roztworem (np. producenta produktów do dezynfekcji Hygiene 360 – spray Prosept Impression S). Po określonym czasie ekspozycji, wyciski należy opłukać pod bieżącą wodą w czasie około 10 sekund aby pozbyć się resztek zanieczyszczeń i pozostałości po roztworze do dezynfekcji.

 

Spray Prospet Impression S to delikatny preparat służący do szybkiej dezynfekcji wycisków stomatologicznych i łyżek wyciskowych. Wykonany jest z wysoce skutecznych składników aktywnych, posiada najlepsze cechy jakie powinien mieć idealny środek do dezynfekcji:

 

Prosept Impression S ma przyjemny, niedrażniący zapach. Wygodna butelka o pojemności 1l z nakrętką typu flip top z możliwością użycia spustowego rozpylacza ułatwia aplikację. Produkt jest w 100% biodegradowalny i ekonomiczny, a dezynfekcja poprzez natryskiwanie zużywa mniej roztworu.