1 lutego 2020
Koronawirusy – zagrożenia, ochrona i dezynfekcja.

                Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz chińskie władze sanitarne potwierdzają, że wywołująca zapalenie płuc nowa odmiana koronawirusa 2019-nCoV może się rozprzestrzeniać między ludźmi. Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem odpowiedzialnym za obecną epidemię zakażeń układu oddechowego w Wuhan, w Chinach i tam po raz pierwszy został zidentyfikowany.

                Koronawirusy – rodzaj wirusów z rodziny Coronaviridae, podrodzina Coronavirinae, rząd Nidovirales. Wyodrębnia się ich cztery rodzaje: alfa-, beta-, delta- oraz gamma-koronawirusy (łac. Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Deltacoronavirus i Gammacoronavirus). Nosicielami poszczególnych gatunków mogą być ssaki (w tym ludzie) lub ptaki. Koronawirusy posiadają osłonkę oraz pojedynczą nić RNA o symetrii helikalnej i polarności dodatniej. Nazwa pochodzi od łacińskiego corona, oznaczającego koronę lub wieniec. Wynika to z faktu, że osłonki wirusów pod mikroskopem elektronowym posiadają widoczne struktury przypominające koronę. Koronawirusy powodują u zwierząt choroby układu oddechowego, nerwowego, narządów wewnętrznych i układu pokarmowego. Obecnie wyróżnia się siedem gatunków koronawirusów wywołujących infekcję u człowieka. Większość z nich (229E, OC43, NL63, HKU1) powoduje infekcje układu oddechowego, których przebieg jest łagodny. Uważa się, że wspomniane koronawirusy powodują około 20% wszystkich przeziębień. Kolejny, dużo groźniejszy, gatunek ludzkiego koronawirusa, zidentyfikowano w 2002 roku w chińskiej prowincji Kwantung (Guangdong). Wirus SARS-CoV, nazywany tak od wywoływanego przez niego zespołu ciężkiej niewydolności oddechowej (Severe Acute Respiratory Syndrome), spowodował epidemię zachorowań i 775 zgonów. Do koronawirusów należy również MERS-CoV (The Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus), który od września 2012 roku wykryto u ponad 40 osób, z czego połowa zmarła. Obecnie się są dostępne żadne szczepionki, które mogłyby zapobiegać zarażeniu koronawirusami.

                Koronawirusy mogą przenosić się od zwierząt na ludzi poprzez kontakt z wydzielinami: moczu, kale,  wydzielinie dróg oddechowych i mleku zakażonego zwierzęcia. Pomiędzy ludźmi wirus przenosi się drogą kropelkową, czyli podczas kaszlu i kichania przez bezpośredni kontakt z osoba zarażoną. Koronawirus 2019-nCoV, który zaatakował po raz pierwszy w Wuhan w środkowych Chinach, rozprzestrzenia się z wyjątkową szybkością. Objawy zakażenia koronawirusem 2019-nCoV są zbliżone do ciężkiej grypy albo zapalenia płuc, takie jak: gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Przyczyną zgonu zarażonego jest najczęściej niewydolność oddechowa oraz niewydolność wielonarządowa. Okres wylęgania koronawirusa to około 5 dni. Nie ma leku przeciwwirusowego, który byłby zalecany do leczenia zakażenia koronawirusem 2019-nCoV. Wobec chorych stosuje się leczenie objawowe.

                Najlepszym sposobem uniknięcia zachorowania jest unikanie kontaktu z wirusem. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi, pamiętać o zasłanianiu w trakcie kaszlu i kichania nosa i ust (najlepiej chusteczką jednorazową), często myć ręce. Nie należy brudnymi dłońmi dotykać ust, oczu oraz nosa. Podczas podróży warto stosować żel antybakteryjny lub chusteczki jednorazowe z dodatkiem alkoholu do dezynfekcji dłoni. Należy unikać kontaktów zarówno ze zwierzętami jak i ich wydalinami. Osoby podróżujące do rejonów, w których występuje wirus, powinny stosować się do zaleceń zamieszczone na stronie WHO.

Istnieje realne zagrożenie zarażeniem koronawirusem 2019-nCoV, szczególnie w placówkach służby zdrowia i gabinetach stomatologicznych. Nie można tego zagrożenia bagatelizować.

                Jednym z najważniejszych środków zapobiegawczych ograniczających ryzyko zakażenia jest odpowiednio przeprowadzana dezynfekcja zarówno sprzętu medycznego jak i całego gabinetu stomatologicznego (wyposażenie, ściany, podłogi itd.). Produkty biobójcze oraz wyroby medyczne do dezynfekcji wykazujące skuteczne działanie wobec: poliovirus, norovirus i adenowirus (pełne działanie wirusobójcze) są również skuteczne wobec koronawirusów. Stosując odpowiednie środki dezynfekcyjne oraz procedury ich zastosowania redukujemy zagrożenie zarażeniem praktycznie do zera.

W ofercie Higiena-Dent znajduje się szeroki zakres wyrobów medycznych do dezynfekcji w gabinetach stomatologicznych skutecznych wobec koronawirusów:

– dezynfekcja instrumentów stomatologicznych i chirurgicznych: PROSEPT® Burs, PROSEPT® Contra

– dezynfekcja narzędzi i instrumentów dentystycznych: PROSEPT® Impression, PROSEPT® Fortis, PROSEPT® Pera

– dezynfekcja foteli dentystycznych i stołów zabiegowych: PROSEPT® Foam, PROSEPT® Sensi, PROSEPT® Spray

– higieniczna i chirurgiczna dezynfekcja dłoni i przedramion: PROSEPT® Gel

– chusteczki dezynfekcyjne: PROSEPT® Wipes, PROSEPT® Jumbo Wipes

mgr inż. Krzysztof Kapczyński

SpecChem Firma Konsultingowa

Konsultant Higiena-Dent ds. Wyrobów Medycznych do dezynfekcji