27 czerwca 2022
Dezynfekcja w gabinecie stomatologicznym

Skuteczna dezynfekcja w gabinecie stomatologicznym jest jednym z podstawowych wymogów jego działania.

Jednym z ważniejszych wymogów jest obowiązek „podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych” (Dz. U. 2018. 15 rozdział 3 art. 11), dlatego należy stosować wyłącznie sprawdzone i skuteczne środki do dezynfekcji.

Bakterie, wirusy, grzyby – wszyscy jesteśmy narażeni na styczność z tymi drobnoustrojami, które mogą być przenoszone różnymi drogami. Chodź są niewidoczne gołym okiem, mogą wyrządzić wiele szkód, dlatego też tak ważne jest zapobieganie rozprzestrzeniania się mikroorganizmów.

Skuteczną metodą w profilaktyce zakażeń jest dezynfekcja. Dezynfekcja jest procesem niszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych i ich przetrwalników, w wyniku której utrzymamy gabinet w wymaganym stanie sanitarno-epidemiologicznym.

Dezynfekcje możemy podzielić na:

Dlatego też gwarancją utrzymania higieny w gabinecie jest stosowanie się do procedur medycznych oraz używanie właściwych środków do dezynfekcji np. firmy HYGIENE360 – PROSEPT.

PROSEPT SPRAY - gotowy do użytku produkt przeznaczony do dezynfekcji i czyszczenia wyrobów medycznychPROSEPT® Fortis 1l - silny koncentrat do szybkiej dezynfekcji wyrobów medycznych oraz narzędzi stomatologicznych.PROSEPT Impression - delikatny spray do dezynfekcji polieterowych, alginatowych i silikonowych wycisków stomatologicznych.PROSEPT Wipes - nasączone chusteczki do dezynfekcji jednorazowego użytku, wykonane z odpornego na rozdarcia, nietkanego materiału

Każdy gabinet stomatologiczny powinien posiadać zestaw następujących procedur:

  1. mycia i dezynfekcji narzędzi oraz sprzętu medycznego wielokrotnego użytku,
  2. dezynfekcji i mycia obrotowych narzędzi stomatologicznych,
  3. dezynfekcji i sterylizacji końcówek stomatologicznych,
  4. mycia i dezynfekcji powierzchni skażonych materiałem organicznym,
  5. higienicznego mycia i pielęgnacji rąk,
  6. dezynfekcji małych i trudno dostępnych powierzchni,
  7. higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk,
  8. mycia i dezynfekcji systemów ssących i ślinociągowych,
  9. mycia i dezynfekcji twardych, zmywalnych powierzchni,
  10. dezynfekcji wycisków stomatologicznych.

W związku z powyższym ważne, aby w każdym gabinecie była osoba odpowiedzialna za prowadzenie procedur dezynfekcji oraz pilnowała aby były one aktualne.

Środki do dezynfekcji w gabinecie stomatologicznym powinny być dopuszczone do obrotu, posiadać deklarację zgodności z wymaganiami zasadniczymi dyrektywy 93/42 EWG, kartę charakterystyki, dlatego trzeba wybierać profesjonalne środki przeznaczone do gabinetów stomatologicznych. Nie wolno stosować jednego środka do wszystkich procedur dekontominacji.

Przygotowanie gabinetu do pracy to przede wszystkim odkażanie wszystkich powierzchni które mogły mieć kontakt z osoba chorą lub z jej wydzielinami ale także unitu stomatologicznego, asystorów jak również klamek, parapetów oraz podłogi. Dzięki takim działaniom każdy kolejny pacjent jest w pełni chroniony.

Istotną czynnością jest dezynfekcja rąk. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) naświetla jak dużym problemem jest niewłaściwa higiena rąk w opiece medycznej, dlatego zbyt szybkie wykonywanie tej czynności lub użycie zbyt małej ilości płynu spowoduje, że nie zniszczymy zarazków znajdujących się na naszych dłoniach, a bezsprzecznie to nasze dłonie są głównym narzędziem pracy i to one mogą transmitować zarazki z miejsca na miejsce.

Dlatego też należy stosować się to wytycznych WHO takich jak:

Zagrożenia biologiczne w placówkach medycznych pojawiają się praktycznie przy każdej okoliczności, dlatego dezynfekcja jest bardzo ważną czynnością. Bezpieczny gabinet w obecnych czasach to priorytet, dlatego chrońmy siebie, personel medyczny i pacjentów.